کسپرسکی

معرفی ابزار رایگان حذف باج افزار های رکتور (RectorDecryptor)

۱۳۹۳/۱۱/۱۴مقالات آموزشی

مجرمین سایبری از این بدافزار برای مختل سازی عملکرد معمول رایانه‌ها  استفاده نموده و همچنین ضمن دسترسی غیرمجاز به فایلهای کاربر اقدام به ویرایش و غیرقابل استفاده نمودن آنها می‌نمایند. با "گروگان‌گیری" داده‌های کاربر (یعنی مسدودسازی دسترسی به آنها)، شخص سودجو یا هکر از مالک این داده‌ها درخواست باج می‌نماید. بدین ترتیب، کاربر برای بازگردانی دسترسی به فایلها و یا بازیابی داده‌های مختل شده میبایست طبق خواسته هکر عمل کند تا ابزار مربوطه را دریافت کند.

 شرکت کسپرسکی، ابزاری ویژه را بمنظور بازگردانی فایلهای مختل شده توسط Trojan-Ransom.Win32.Rector ارائه نموده است که در ادامه به توضیحات تکمیلی در این خصوص می‌پردازیم.

 

 

1-     نشانه‌های آلودگی سیستم

بدافزار Trojan-Ransom.Win32.Rector فایلهایی با فرمت .jpg، .doc، .pdf و .rar را مختل میسازد و معمولاً شخص سودجو با نام ††KOPPEKTOP†† معرفی میشود و اطلاعات زیر را برای تماس به کاربر ارائه میدهد:

ICQ: 557973252 or 481095 

EMAIL: v-martjanov@mail.ru 

همچنین ممکن است از کاربر بخواهد تا از طریق یکی از وبسایت‌های زیر با وی تماس بگیرد:

http://trojan....sooot.cn/ 

http://malware....66ghz.com/ 

در تصویر زیر میتوانید پیغامی که روی سیستم یکی از قربانیان ظاهر شده است را ملاحظه نمایید:

 

 

2-     نحوه کدبرداری یا بازگردانی فایلهای کدگذاری شده:

برای بازگردانی فایل‌هایی که به دلیل آلودگی سیستم به این تروجان بلااستفاده شده‌اند مراحل زیر را دنبال نمایید:

ابزار مربوطه را در صفحه ابزارهای حذف ویروس دریافت و روی سیستم آلوده اجرا نمایید. برای شروع کار این ابزار روی دکمه Start scan کلیک نمایید. (پنجره اصلی در تصویر زیر آمده است)

 

 

 

این ابزار بلافاصله شروع به اسکن، و شناسایی و بازگردانی فایل‌ها می‌نماید.

در بخش تنظیمات میتوانید گزینه Delete crypted files after decryption  را انتخاب نمایید تا فایلهای کدگذاری شده که با پسوندهای .vscrypt، .infected، .bloc، .korrektor، و غیره پس از بازگردانی مؤفقیت‌آمیز فایلها حذف شوند.

بصورت پیش فرض، این ابزار گزارش عملکرد خود را روی مسیر اصلی یا روت درایو سیستم عامل شما ذخیره می‌نماید. فایل گزارش با عنوانی مشابه قالب زیر ذخیره میگردد:

 

UtilityName.Version_Date_Time_log.txt

برای نمونه:

C:\RectorDecryptor.2.3.7.0_10.02.2011_15.31.43_log.txt

 

3-     دستوراتی که در محیط CMDبرای این ابزار میتوانید استفاده نمایید:

ایجاد فایل گزارش با نام دلخواه

-l <file_name> 

راهنمای دستورات برای استفاده از این ابزار

-h 

دستور بازگردانی یا کدبرداری تمام فایلها در مسیر مشخص شده

-fpath <folder_path> ‎

 

4-     اگر این ابزار مؤفق به بازگردانی فایلها نشد چه باید کرد.

ممکن است باج افزاری که روی سیستم شما کپی شده است از خانواده دیگر باج‌افزارها باشد و داده‌های ویرایش شده توسط آن مستقیماً با این ابزار بازگردانی نشود. لذا میتوانید ابزارهای زیر را نیز از صفحه  ابزارهای حذف ویروس دریافت و اجرا نمایید:

XoristDecryptor

RakhniDecryptor

- برای دانلود این ابزار میتوانید به صفحه ویژه ابزارهای حذف ویروس کسپرسکی آنلاین مراجعه نمایید.

- برای برخورداری از بهترین محافظت در مقابل باج‌افزارها، پیشنهاد میشود کسپرسکي اینترنت سکیوریتی 2015 را نصب و استفاده نمایید، چراکه این ابزار به بهترین نحو ممکن میتواند سیستم و داده‌های شما را مقابل بدافزارهای گوناگون بویژه باج افزارهای محافظت نماید. لازم به ذکر است نسخه کسپرسکی اینترنت سکیوریتی 2015 فارسی نیز اخیراً از سوی شرکت ایدکو ارائه شده است که از این صفحه قابل دریافت میباشد.

- کاربرانی که از لایسنس‌های کسپرسکي 2014 و یا 2013 استفاده  می‌کنند نیز می‌توانند از نرم افزار کسپرسکی اینترنت سکیوریتی نسخه 2015، نسخه انگلیسی یا فارسی استفاده نمایند و با کد فعالسازی خود این نرم افزار را فعال نمایند.

بازگشت وجه
ضمانت بازگشت وجه شما برای زمان و محصولات زیر معتبر است: - 72 ساعت از زمان انجام خرید از فروشگاه آنلاین - تمامی محصولات موجود در سایت
ایدکو: نماد اعتماد و بیشترین تعداد مشتری در خاورمیانه

ایدکو: نماد اعتماد و بیشترین تعداد مشتری در خاورمیانه

«شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان» که به اختصار به آن «ایدکو» نیز گفته می‌شود، با بیش از یک دهه فعالیت در دنیای امنیت سایبری، همراه با سال جدید خورشیدی 1403، با افتخار، جایزه‌ی بیشترین تعداد مشتریان در منطقه خاورمیانه را از آن خود کرده‌است. این جایزه تنها یکی از دستاوردهای اخیر ایدکو است که نشان‌دهنده‌ی تعهد آن‌ها به ارائه‌ی خدمات استثنایی و راهکارهای امنیتی قابل اعتماد است.

ادامه خبر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد